O nas

Początek Działalności

zebranie-zalozycielskie-tn-anzo-czerwiec-20083

Towarzystwo Naukowe Australii, Nowej Zelandii i Oceanii powstało na zebraniu założycielskim w czerwcu 2008 roku, a jego oficjalna rejestracja miała miejsce w listopadzie 2008 r. Jednym z podstawowych celów towarzystwa jest integracja środowiska naukowego zajmującego się tematyką regionu Australii i Oceanii. Dotyczy to badaczy wywodzących się z różnych dziedzin nauki, którzy chcą aktywnie popularyzować wiedzę na temat tej części świata zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Planowana jest współpraca z zagranicznymi badaczami, a także ośrodkami naukowymi oraz instytucjami zainteresowanymi popularyzacją wiedzy na temat tego regionu. Prezesem towarzystwa jest dr Dariusz Zdziech, absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. W opracowaniu jest strona internetowa, w zamyśle dwujęzyczna – w języku polskim i angielskim: www.anzora.org.pl („anzora” to akronim od Australia, New Zealand, Oceania Research Association). Na stronie tej zainteresowani regionem Australii i Oceanii znajdą szereg informacji naukowych i popularno-naukowych, a także aktualności dotyczących tej części świata. W stadium prac przygotowawczych jest biblioteka towarzystwa, a katalog zbiorów docelowo będzie dostępny także w intrenecie, w zakładce zbiory . Członkowie stowarzyszenia organizowali własny internetowy kwartalnik naukowy, www.antypody.org , tam publikowane artykuły naukowe na temat regionu Australii i Oceanii w jęz. polskim i angielskim są teraz dostępne na naszej stronie w zakładce www.antypody.org . Swego czasu uruchomiony został też nasz blog www.anzoraorg.blogspot.com

Zebranie założycielskie T.N.A.NZ.O. – Czerwiec 2008


Konferencja naukowa pt: Kultura Nowej Zelandii

W dniach 5-6 grudnia 2008 r. stowarzyszenie zorganizowało w Krakowie pierwszą ogólnopolską konferencję naukową poświęconą kulturze Nowej Zelandii. Sesję przygotowano przy współpracy z Ambasadą Nowej Zelandii w Polsce, Instytutem Historii UJ, Instytutem Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego, Biblioteką Jagiellońską, Towarzystwem Doktorantów UJ oraz Sekcją Historii Australii i Oceanii Koła Naukowego Historyków Studentów UJ.

Honorowym gościem konferencji była JE dr Penelope Ridings, ambasador Nowej Zelandii w Polsce, która otworzyła spotkanie wyglaszając wykład inauguracyjny.

W trakcie obrad wysłuchano kilkunastu referatów badaczy z różnych ośrodków naukowych: Krakowa, Gdańska, Warszawy, Katowic i Piotrkowa Trybunalskiego.

prof.dr hab. Andrzej  Zięba – Kultura prawno-ustrojowa Nowej Zelandii,

dr Jan Lencznarowicz – Nowozelandczycy w Australii,

dr Katarzyna Szmigiero – Złożone powinowactwa – tożsamość kulturowa w prozie Janet Frame,

dr Dorota Pawlik – Wybrane elementy kultury Maorysów

Sesji towarzyszyła wystawa fotografii poświęconych kulturze Nowej Zelandii, zebranych podczas ostatniego pobytu Dariusza Zdziecha w Aotearoa.

konferencja-nz-0322

Nowa Zelandia kraj położony na południowym Pacyfiku, to jedno z najbardziej odległych od Polski państw świata. Na obszarze porównywalnym z terytorium Wielkiej Brytanii, żyje zaledwie 4,3 mln mieszkańców. Polinezyjski lud zwany Maori rozpoczął kolonizacje Aotearoa (w jez. Maoryskim – Kraj Długiej Białej Chmury) około 950 r. n.e. Holender Abel Janszoon Tasman jako pierwszy Europejczyk dotarł tam w 1642 roku. Następnym białym eksploratorem Nowej Zelandii począwszy od 1769 roku stał się Brytyjczyk James Cook. Od tego czasu biali rozpoczęli ekspansje na tych terenach przywłaszczając sobie ziemię Maori, których dziesiątkowały sprowadzone przez pakeha (w jęz. Maoryskim – biali), choroby, alkohol i broń palna. Pod koniec XIX wieku. Maorysi byli postrzegani jako grupa, ulegająca całkowitej zagładzie. Jednakże waleczni Maori potrafili przetrwać. Obecnie Maorysi stanowią około 15% nowozelandzkiego społeczeństwa. Zielony kraj farmerów, jak często określa się Nową Zelandię zamieszkują w większości biali, chociaż w ostatnich latach obserwuje się wzmożony napływ ludności z obszaru Azji, szczególnie z Chin, Korei Południowej, Tajwanu i Singapuru. Kraj ptaka Kiwi słynie z przepięknych krajobrazów, znaleźć tu można zarówno wulkany, gejzery, fiordy, lodowce, wysokie ośnieżone góry jak również piaszczyste plaże. Ponad 70% ludności Nowej Zelandii zamieszkuje w 16 głównych obszarach miejskich. Stolicą jest Wellington, jednak to Auckland jest jedynym ponad milionowym miastem Aotearoa. Językami urzędowymi w Nowej Zelandii są angielski i maoryski.

dni-nowej-zelandii-w-krakowie-28

Podczas zwiedzania wystawy była okazja zasmakowania szczypty Nowej Zelandii w Polsce. Delektowano się nowozelandzkimi winem. Smakowano złote kiwi, oraz kilka nowozelandzkich deserów, na czele z legendarnym Tortem Pavlovej, po którym w przeciągu minuty nie zostało śladu. Polacy docenili ten nowozelandzki wkład w światową kuchnie.

dni-nowej-zelandii-w-krakowie-32

Następnie, po uczcie dla umysłu i ciała organizatorzy, wraz z zaproszonymi gośćmi, udali się na Cmentarz Rakowicki w Krakowie, gdzie w kwaterze żołnierzy Commonwealthu złożyli kwiaty na grobach nowozelandzkich żołnierzy . Podczas składania kwiatów odegrany został na trąbce The Last Post. Uroczystego wpisu do księgi pamiątkowej dokonała JE dr Penelope Ridings – Ambasador Nowej Zelandii w Polsce.

konferencja-nz-130
konferencja-nz-118

Ostatnim punktem programu, pierwszego dnia konferencji, był przejazd na Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. Tamże przy udziale prodziekana dr hab. Boguslawa Skowronka, odbył się pokaz filmów nowozelandzkich, poparty dokładnym komentarzem naukowym dwóch doktorantek filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego: mgr Martyny Olszowskiej na temat filmu Vinceta Warda „River Queen” oraz mgr Joanny Rzońcy na temat filmu Petera Jacksona „Heavenly Creatures”.

W przerwie pomiędzy filmami każdy mógł zjeść coś nowozelandzkiego.

konferencja-nz-084

W sobotę, 6 grudnia 2008 r., podczas drugiego dnia konferencji, swe referaty zaprezentowali:

mgr Joanna Rzońca – Współczesne malarstwo nowozelandzkie – przekaz, inspiracje, perspektywy,

mgr inż Anna Lorbiecka – Kultura młodzieżowa w Nowej Zelandii,

mgr Martyna Olszowska – Vincent Ward – filmowe obrazy Nowej Zelandii,

mgr Ilona Zdziech – Kuchnia Nowej Zelandii,

mgr Dariusz Zdziech – Religijność w kulturze duchowej Nowej Zelandii XX w.

dni-nowej-zelandii-w-krakowie-64

Wszystkie zaprezentowane w toku obrad referaty zostaną opublikowane w pierwszym tomie zeszytów Towarzystwa Naukowego Australii, Nowej Zelandii i Oceanii. Zespół redakcyjny dołoży starań, by tom ten (podobnie jak i kolejne) mógł ukazać się równolegle w języku polskim, jak i angielskim, co pozwoli na dotarcie do znacznie szerszego grona zainteresowanych odbiorców.

Kończąc obrady, organizatorzy wraz z zaproszonymi gośćmi udali się na uroczysty obiad, w trakcie którego podziękowano wszytskim za przybycie i wyrażono chęć spotkania się za rok, na kolejnej konferencji naukowej, ukazującej Polakom kultury rejonu Ausralii i Oceanii.

dni-nowej-zelandii-w-krakowie-87

.

Obchody ANZAC Day w Warszawie

24 kwietnia 2009 roku przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie zebrali się pracownicy Ambasad Australii i Nowej Zelandii, a także przedstwiciele innych Państw oraz zaproszeni goście. Obchody ANZAC Day w Warszawie zostały zorganizowane po raz dziesiąty. Upamiętniają dzień 25 kwietnia 1915 roku, kiedy to podczas I wojny światowej Australijsko-Nowozelandzka Armia wylądowała na półwyspie Gallipoli, bronionym przez Turków. Obecnie ANZAC Day to święto pamięci o wszystkich żołnierzach australijskich i nowozelandzkich, którzy polegli w walkach za ojczyznę. To także dzień pamięci o wetranach. Symbolem tego dnia jest czerwony mak. To jedno z najważniejszych świąt Australii i Nowej Zelandii.

darek

W tym roku Towarzystwo Naukowe Australii, Nowej Zelandii i Oceanii w osobie prezesa, zostało oficjalnie zaproszone na obchody ANZAC Day,  mające miejsce w Warszawie. Zaproszenie zostało przyjęte. Dariusz Zdziech w imieniu T.N.A.NZ.O. oraz Instytutu Historii UJ złożył, z tej okazji, kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

wieniec1

Pomoc dla Tuvalu

W ostatnich miesiącach odbywamy spotkania, mające na celu właściwe przygotowanie międzynarodowej konferencji naukowej pt: Pomoc dla Tuvalu. Jest to małe państewko na Pacyfiku zagrożone zalaniem przez ocean. Świat niewiele robi w tej sprawie. Może za mało osób wie coś na ten temat? Czas to zmienić, chociażby w Polsce!!! Zbieramy ludzi chętnych do współpracy w przygotowaniu konferencji. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do współpracy.


Piszą o nas

Mimo, iż Towarzystwo Naukowe Australii, Nowej Zelandii i Oceanii działa oficjalnie niespełna od roku, już zaczynają o nas pisać krakowskie portale.

Oto przykład jedej z takich informacji: http://www.edukacyjnykrakow.pl/?cget=artykul&from=463

dziękujemy za kilka słów na nasz temat.


Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt: „Pomoc dla Tuvalu” .

W dniach 4-5 grudnia 2009 r. w Krakowie odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa pt: Pomoc dla Tuvalu. Głównymi organizatorami spotkania było Towarzystwo Naukowe Australii i Oceanii oraz Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dodatkowo współorganizatorami konferencji były Akademia Górniczo – Hutnicza w Krakowie, a także Sekcja Historii Australii i Oceanii KNHS UJ i Towarzystwo Doktorantów UJ

Wśród goszczących na konferencji znaleźli się goście z Tuvalu, Japonii, Australii, Nowej Zelandii, Danii oraz naukowcy z różnych uczelni wyższych w Polsce interesujący się sprawami Tuvalu. Miejscem obrady była sala konferencyjna Biblioteki Uniwersytetu Jagiellońskiego, natomiast wystawa zdjęć Shuuichi Endou – prezesa japońskiej organizacji Tuvalu Overview w budynku Akademii Górniczo – Hutniczej.

Oprócz części referatowej znalazło się miejsce na część pokazową

Wystąpił zespół Pearly Shells, prezentujący tańce rodem z Pacyfiku, oraz Grupa Adama Hliniaka, wykonując muzykę Oceanii. W przerwie każdy mógł nacieszyć podniebienie niezwykłymi smakami Południowego Pacyfiku.

Zdjęcia z konferencji wykonała Dorota Rajca


Zakątki Południowego Pacyfiku

Projekt „Zakątki Południowego Pacyfiku” to trzytygodniowa wystawa unikatowych fotografii, monet i rękodzieła z m.in.Tonga, Vanuatu, Thaiti, Hawajów czy Wysp Cooka, która została przygotowana przez doktorantów i studentów – członków Towarzystwa Naukowego Australii, Nowej Zelandii i Oceanii, we współpracy z Wydziałem Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, Biblioteką Jagiellońską oraz z Sekcją Historii Australii i Oceanii KNHS UJ. Zbiory prezentowane były w dniach 12-30 kwietnia 2010 roku na Sali Wystawowej w Bibliotece Jagiellońskiej. W związku z katastrofą samolotu rządowego w dn.10 kwietnia 2010 roku, Organizatorzy postanowili przesunąć uroczystą galę, i zamiast wernisażu przygotowano finisaż z udziałem m.in. przedstawicieli placówek dyplomatycznych, krakowskich uczelni oraz krakowskich szkół średnich.

Słowa powitania skierował do licznie zgromadzonego audytorium prof. dr hab. Zdzisław Pietrzyk, Dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej, a następnie głos zabrały: J.E. Ruth Pearce – Ambasador Australii w Polsce oraz Małgorzata Puczyłowska – przedstawicielka Ambasady Nowej Zelandii w Polsce. W tym dniu czestnicy spotkania mieli możliwość poznania wielu ciekawostek zaprezentowanych przez podróżników i pasjonatów odległego Pacyfiku. Do wyprawy na Polinezję Francuską zachęcał ks. prof. dr hab. Krzysztof Kościelniak, a o życiu codziennym na Nowej Gwinei opowiadał dr Jerzy Grębosz. Swoje referaty przygotowali również doktoranci Uniwersytetu Jagiellońskiego – Dorota Rajca opowiedziała o miejscach, które warto zobaczyć w Australii, społeczeństwo Nowej Zelandii zostało przybliżone dzięki Dariuszowi Zdziechowi, a o rękodziele wśród mieszkańców Oceanii mówiła Joanna Rzońca.

Kolejną cześć spotkania stanowiło ogłoszenie wyników konkursu wiedzy „Antypody znane-nieznane”, wręczenie nagród i dyplomów uczniom krakowskich szkół średnich oraz ich nauczycielom. Dwuetapowy konkurs, odbywający się pod honorowym patronatem Ambasady Australii oraz Ambasady Nowej Zelandii, a także Małopolskiego Kuratorium Oświaty w Krakowie, cieszył się dużym zainteresowaniem krakowskich licealistów, którzy zaprezentowali wysoki poziom wiedzy, trafnie odpowiadając na szczegółowe pytania. Zwyciężył uczeń I L. O. w Krakowie, Arkadiusz Furdyna, któremu raz jeszcze gratulujemy.

Dzięki Ilonie Zdziech, wszyscy, którzy przybyli na finisaż mieli możliwość dosłownego posmakowania południowego Pacyfiku poprzez degustację takich smakołyków jak: pudding z tapoki, sałatka ze słodkich ziemniaków, pasta krabowa, chlebki bananowe, napój poi. W tym czasie uczestnicy spotkania mieli również możliwość wysłuchania koncertu muzyki hawajskiej w wykonaniu zespołu Adama Hliniaka. Na koniec zaprezentowany został film „Kłopoty w raju”, ukazujący problemy tonącego Tuvalu.

Dodatkowo Organizotorom projektu udało się zorganizować spotkanie Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego J.M. prof. dr. hab. Karola Musioła z przedstawicielkami placówek dyplomatycznych Australii i Nowej Zelandii oraz z Prezesem Towarzystwa Naukowego Australii, Nowej Zelandii i Oceanii Dariuszem Zdziechem, a także opiekunem naukowym Sekcji Historii Australii i Oceanii KNHS UJ dr hab. Janem Lencznarowiczem. W trakcie spotkania rozmawiano o nawiązaniu współpracy między krakowskim a australijskim i nowozelandzkim środowiskiem naukowym. Na zakończenie uroczystych wydarzeń odbył się lunch, z udziałem Prelegentów, autorów wystawy oraz laureatów konkursu.

Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, by wystawa „Zakątki Południowego Pacyfiku” była jak najlepiej promowana w mediach i w szczególności wśród mieszkańców regionu – informacje o projekcie pojawiły się na antenie rozgłośni radiowych (m.in. Radio Kraków), licznych portali internetowych (głównie poświęconych tematyce międzynarodowej, kulturalnej, naukowej) oraz na łamach prasy studenckiej, jak również przygotowano plakaty i indywidualne zaproszenia. Przygotowany został również ilustrowany folder zawierający merytoryczne informacje o regionie wraz z notkami o Autorach i Organizatorach. Podczas finisażu udało się nam poczynić wstępne ustalenia dotyczące kolejnego projektu jakim będzie konferencja poświęcona Australii (pod koniec 2010 roku), a która już teraz spotkała się z przychylną reakcją Ambasador Australii oraz miłośników Antypodów, którzy tak licznie odwiedzili gmach Biblioteki Jagiellońskiej.

Tak udane zorganizowanie projektu nie byłoby możliwe bez wsparcia finansowego udzielonego przez Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, Towarzystwo Doktorantów UJ oraz Fundację Studentów i Absolwentów UJ Bratniak. Bardzo serdecznie dziękujmy za okazaną pomoc i liczymy na dalszą współpracę w przyszłości, podczas kolejnych projektów.

film z wystawy dostępny na stronie:

Zakątki Południowego Pacyfiku

 


Mamy własnego bloga

Od kwietnia 2010 r. Towarzystwo Naukowe Australii, Nowej Zelandii i Oceanii posiada własnego bloga. Zamieszczamy na nim informacje bardziej luźne, różnego rodzaju ciekawostki z regionu Australii i Oceanii, a także informacje o działalności naszego stowarzyszenia.

Wszystkich zainteresowanych powiększaniem swej wiedzy o Antypodach zapraszamy na http://www.anzoraorg.bblog.pl/

.

Z wizytą u Maorysów w Olsztynie

W dniu 22 września 2010 r. w Olsztynie odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa pt: Nowozelandzka wielokulturowość, w której uczestniczyli profesorowie z Nowej Zelandii oraz Polski. Konferencja została połączona z otwarciem wystawy fotograficznej pt: “Te Ara” na zamku w Olsztynie z udziałem starszyzny maoryskiej, Ambasador Nowej Zelandii w Polsce dr Penelopy Ridings oraz przedstawicieli władz miasta Olsztyna jak również władz Wyższej Szkoły Ekonomii i Informatyki TWP w Olsztynie (organizatora konferencji). Autorem zdjęć prezentowanych na wystawie jest Krzysztof Pfeiffer od lat zamieszkały w Nowej Zelandii. Do końca stycznia 2011 r. wystawa odwiedzi jeszcze kilka głównych miast Polski, po czym wyleci w trasę do Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Chin.


Mamy własny internetowy kwartalnik naukowy

Od czerwca 2010 r. posiadamy własny internetowy kwartalnik naukowy www.antypody.org , posiadający numer ISSN

wszelkich chętnych zainteresowanych publikacją na łamach kwartalnika zapraszamy do współpracy.

.

ANZORA w siedzibie Unii Eurpejskiej

22 października w 2010 r., w Brukseli, odbyło się spotkanie europejskich organizacji naukowych i badaczy, zajmujących się regionem Oceanii,  z organami Unii Europejskiej do spraw badań naukowych oraz do spraw rozwoju relacji z krajami Pacyfiku,  pod hasłem:  EU research in external action: Together in the Pacific. Wśród zaproszonych organizacji europejskich jako jedyna z “za żelaznej kurtyny” w spotkaniu uczestniczyła ANZORA (Towarzystwo Naukowe Australii, Nowej Zelandii i Oceanii z siedzibą w Krakowie), w osobie prezesa stowarzyszenia Dariusza Zdziecha.

Na spotkaniu omawiano sprawy współpracy instytucji Unii Europejskiej z organizacjami naukowymi i badaczami zajmującymi się w Europie sprawami regionu Południowego Pacyfiku. Ustalono roboczo, iż w najbliższym czasie powstanie europejska sieć, jednocząca wszystkie europejskie organizacje oraz naukowców zainteresowanych regionem Oceanii.


I zeszyt T.N.A.NZ.O. – Kultura Nowej Zelandii

Dwa tygodnie temu, wydawnictwo Historia Iagellonica oddało do rąk czytelników pierwszy Zeszyt Naukowy T.N. A.NZ.O. pt: Kultura Nowej Zelandii.

Grupę referatów z konferencji o tym samym tytule otwiera przemówienie Ambasador Nowej Zelandii w Polsce

J.E. dr Penelope Ridings pt.: Rola Ambasady Nowej Zelandii.

Kolejne artykuły to:

Dorota PawlikMaori Haka – ikona nowozelandzkiej kultury

Joanna RzońcaWspółczesne malarstwo nowozelandzkie. Przekaz, inspiracje, perspektywy

Jan LencznarowiczNowozelandczycy w Australii

Katarzyna SzmigieroZłożone powinowactwa: tożsamość kulturowa w prozie Janet Frame

Ilona ZdziechKultura od kuchni. Korzenie i współczesny kształt kuchni nowozelandzkiej

Martyna OlszowskaVincent Ward – filmowe obrazy Nowej Zelandii

George WatołaWyspy Chatham – ukryty skarb Nowej Zelandii

Anna LorbieckaKultura młodzieżowa Nowej Zelandii

Dariusz ZdziechReligia i religijność jako element kultury duchowej Nowowzelandczyków w XX w.

.


Serdeczne podziękowania składamy sponsorom, bez których pomocy publikacja nie mogłaby się ukazać:

Uniwersytet Jagielloński, Towarzystwo Doktorantów UJ, Instytut Historii UJ, Biuro podróży Green Lite Travel z Auckland

.

Wszystkich zainteresowanych nabyciem publikacji odsyłamy do wydawnictwa Historia Iagellonica

.

Wizyta Ambasadora Vanuatu w Krakowie i Oświęcimiu

5 listopada 2010 r. Ambasador Vanuatu w Brukseli Roy M. Joy przybył wraz z małżonką z nieoficjalna wizytą do Krakowa

Podczas pobytu w mieście J. E. Roy M. Joy spotkał się z prezesem T.N.A.NZ.O. Dariuszem Zdziechem. Rozmowy były prowadzone na temat nawiązania współpracy pomiędzy placówką dyplomatyczną Vanuatu w Belgii a Towarzystwem Naukowym Australii, Nowej Zelandii i Oceanii. Rozmowy przebiegły bardzo pomyślnie, co dobrze wróży na dalsze lata działalności stowarzyszenia. W przyszłym roku ma sie odbyć kolejne spotkanie, również w Krakowie.

W trakcie pobytu w Krakowie J. E. Roy M. Joy wraz z małżonką odwiedzili również Muzeum Auschwitz – Birkenau


Konferencja: Australia we współczesnym świecie

O kulturze, historii i polityce australijskiej debatowano w trakcie  Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt.: Australia we współczesnym świecie. Między Azją, Ameryką i Europą, która odbyła się w dniach 26-27 listopada 2010 roku w Krakowie. Projekt spotkał się z zainteresowaniem ze strony instytucji państwowych, naukowców zajmujących się Australią i Oceanią oraz sympatyków tego regionu świata. Towarzystwo Naukowe Australii, Nowej Zelandii i Oceanii przy współpracy z  Ambasadą Australii w Polsce, Instytutem Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, Sekcją Historii Australii i Oceanii KNHS UJ oraz Biblioteką Jagiellońską i  Towarzystwem Doktorantów UJ zorganizowało ten dwudniowy projekt, by zaprezentować słuchaczom, jak złożona i szeroko pojęta jest kwestia stosunków społecznych na kontynencie australijskim.

Konferencję uświetniły swoją obecnością Ambasador Australii Ruth Pearce oraz Zastępca Szefa Misji Nowej Zelandii w Polsce Loveday Kempthorne. Podczas obrad zaprezentowane zostały referaty przygotowane przez przedstawicieli różnych ośrodków naukowych – m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wyższej Szkoły Europejskiej im. Ks. Tischnera, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Łódzkiego oraz Akademii Świętokrzyskiej.

Niezwykle ciekawy wykład Evana Williamsa poruszył problem prezentacji australijskiej wielokulturowości w mediach – tematu tym bardziej palącego, że z jednej strony Australia wita z otwartymi ramionami legalnych imigrantow, podczas gdy pozostali przybysze są szykanowani i trafiają do obozów do poszukujących azylu. Co więcej – sam rząd australijski (zarówno tworzony wcześniej przez Partię Liberalną, jak i obecnie – przez Partię Pracy) niejednokrotnie przedstawiał w mediach niejednolite stanowisko wobec multikulturalizmu.  Postrzeganie wielokulturowości zdominowało towarzyszącą prezentacjom dyskusję – w której – co niezwykle cenne – zabierali głos zarówno Australijczycy, jak i Polacy, którzy mieli możliwość podróży do Downunder i przyjrzenia się faktycznej sytuacji oraz życiu codziennemu Australijczyków – tak często mających zróżnicowane pochodzenie etniczne i narodowe.

Mało znanym faktem jest również to, że Australia posiada jedne z największych na świecie złoża uranu, które prawie w całości przeznaczane są na eksport (dostarczane do Projektu Manhattan, a w latach 80-tych sprzedawane Francji  – mimo braku podpisania przez nią układu o nieproliferacji broni jądrowej (NPT)). Nie jest on jednak dostępny dla Indii – wyjaśnienie tej zagadki politycznej przedstawiła Aleksandra Jaskólska wskazując, że Premier Kevin Rudd, uzależnił tę sprzedaż od podpisania przez Indie NPT. Wygranie sierpniowych wyborów przez Partię Pracy nie ułatwi szybkiego podpisania porozumienia. Jednak warto wskazać,  że w Australii rośnie grupa poparcia dla sprzedaży uranu Indiom, której argumenty odwołują się m.in. do ochrony środowiska (energia atomowa jest dużo bardziej korzystna dla środowiska niż wykorzystywanie węgla, którego w dużych ilościach Indie kupują od Australii), korzyści biznesowych, ocieplenia stosunków między państwami. Sprzedaż uranu może także zniwelować napięcia, jakie powstały między krajami w skutek ataków na indyjskich studentów.

Z niecierpliwością należy oczekiwać pokonferencyjnej publikacji – tym bardziej, że naukowe kwestie dotyczące kontynentu australijskiego, stosunkowo rzadko podejmowane są w polskiej literaturze przedmiotu. Poniżej znajduje się lista prelegentów wraz z tytułami ich wystąpień:

1. mgr Evan Williams – Media representations of Australian Multiculturalism.

2. dr Katarzyna Szmigiero – Three visions of madness in contemporary Australian novel.

3. dr Katarzyna Kwapisz Williams – Silent voices of Australia: the post-war Australian newcomers and their image of the “Lucky Country”.

4. dr hab. Jan Lencznarowicz – Kolonialne źródła australijskiego nacjonalizmu.

5. mgr Anna Domańska – Narracje Białej Australii a budowanie tożsamości narodowej na przełomie XIX / XX wieku.

6. dr Aleksander Dańda – Monarchia czy kryptorepublika? Głowa czy głowy państwa? Monarcha i generalny gubernator we współczesnym systemie ustrojowym Związku Australijskiego.

7. mgr Aleksandra Jaskólska – Stosunki australijsko – indyjskie a perspektywa nuklearnej współpracy.

8. mgr Martyna Olszowska – Między wieloma kulturami, między kilkoma generacjami. Kino australijskie przełomu wieków a współczesna wielokulturowość Australii.

9. mgr Joanna Rzońca – Białe formy, czarna treść. Aborygeńska twórczość we współczesnej Australii.

10. mgr Dariusz Zdziech – Wyspy australijskie – lokalizacja, znaczenie i perspektywy na przyszłość


Gala wręczenia nagród dla Finalistów Konkursu:

Antypody znane-nieznane

Mamy przyjemność poinformować, że 26 listopada, w trakcie międzynarodowej konferencji Australia we współczesnym świecie. Między Azją, Ameryką i Europą, odbyła się gala wręczenia nagród dla Finalistów Konkursu Wiedzy Antypody znane-nieznane.

.

Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony szkół średnich województwa małopolskiego – organizatorzy otrzymali prawie 300 zgłoszeń z 17 szkół ponadgimnazjalnych. Nagrodzono 17 uczniów, a kolejnych 13 zostało wyróżnionych. Finaliści nagrodzeni zostali dyplomami, licznymi książkami, atrakcyjnymi filmami na DVD oraz australijskimi i nowozelandzkimi gadżetami ufundowanymi przez Towarzystwo Naukowe Australii, Nowej Zelandii i Oceanii, Ambasadę Australii i Ambasadę Nowej Zelandii oraz wydawnictwa Znak i Zaszafie.

Kinga Borek, uczennica 2 klasy Liceum Ogólnokształcącego w Bochni, która uzyskała największą liczbę punktów, została m.in. stypendystką szkoły języków obcych Profi-Lingua, a ponadto otrzymała aparat fotograficzny oraz możliwość udziału w warsztatach tańca polinezyjskiego prowadzonych przez zespół Pearly Shells, a dla swojej szkoły wygrała mapę regionu Australii i Oceanii. Kinga Borek oraz Alicja Gurgul, Anna Kowanetz i Artur Hanula (II miejsce ex aequo) wzięli udział w uroczystym obiedzie w towarzystwie Ambasador Australii Ruth Pearce, Zastępcy Szefa Misji Nowej Zelandii w Polsce Loveday Kempthorne oraz naukowców zajmujących się tematem Australii i Oceanii. Dla wszystkich Finalistów, ich nauczycieli oraz uczestników konferencji, przygotowany został wyjątkowy australijski poczęstunek.

Serdeczne podziękowania składamy Ambasadom oraz Małopolskiemu Kuratorium Oświaty w Krakowie, którzy objęli Konkurs swoim patronatem honorowym. Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Województwo Małopolskie.

Gratulujemy Zwycięzcom i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji w przyszłym roku szkolnym.


IV Międzynarodowa Konferencja Naukowa Towarzystwa Naukowego Australii, Nowej Zelandii i Oceanii

/ 4th International Scientific Conference of Australia, New Zealand and Oceania Research Association

Polinezja Francuska – jak bardzo francuska?

/French Polynesia – how French it is?

16 grudnia 2011 r., godz. 10.00-19.00

Bibliotek Jagiellońska, ul. Oleandry 3, Kraków

Patronat honorowy: Jego Ekscelencja Alexis Chahtahtinsky, Konsul Generalny Francji w Krakowie

.

PROGRAM/ CONFERENCE PROGRAMME

 

10.00 Otwarcie konferencji/ Opening dr Dariusz Zdziech, prezes Towarzystwa Naukowego Australii, Nowej Zelandii i Oceanii/ President of ANZORA

10.05 Michaël Magne, Sekretarz Generalny Instytutu Francuskiego/ Secretary General of the French Institute in Cracow – Polinezja Francuska z punktu widzenia polityki, ekonomii i kultury/ French Polynesia in politics, economy and culture

10.30 Dr Dariusz Zdziech – I wojna światowa na Polinezji Franc

uskiej/ The World War One in French Polynesia

10.50 Dr hab. Jerzy Wojciech Mietelski – Francuskie testy broni jądrowej na atolach Mururoa i Fangataufa/ French nuclear weapon tests at M

ururoa and Fangataufa atolls

Dyskusja/ Discussion

Przerwa. Polinezyjski poczęstunek/ Break. The Polynesian-style snack

 

12.00 Dr Jerzy Grębosz, Wstęp do wystawy zdjęć Anny Hleb-Koszańskiej i Jerzego Grębosza: ‘Ia ora na! Oblicza Polinezji Francuskiej/ Introduction to Anna Hleb-Koszańsk

a and Jerzy Grębosz photo exhibition: ‘Ia ora na! Countenances of French Polynesia

12.30 Adam Hliniak, Tahitańskie instrumenty i melodie/ Tahitian instruments and melodies

12.50 Pokaz filmu Makatea, zapomniana wyspa, reż. J. Navarro-Rovira/ Film show: Makatea, the forgotten island by J. Navarro-Rovira

13.50 Pokaz filmu: Mój markizyjski brat, reż. J. Navarro-Rovira/ Film show: My Marquesan Brother by J. Navarro-Rovira

14.50 Dr Elżbieta Laube-Lenfant, Pięćdziesiąta rocznica pereł tahitańskich/ 50th Anniversary of the Tahitian pearls

15.10 Piotr WojciechowskiIpu – elementarna część składowa kompozycji tatuażowych z Wysp Markizów/ Ipu – an elementary component of tattoo compositions from the Marquesas Islands

15.30 Ilona ZdziechTe maa a te mau tupuna – kuchnia przodków a świadomość Polinezyjczyka/ Te maa a te mau tupuna – the ancestors’s food and the Polynesian consciousness

15.50 – Joanna Rzońca, Polinezyjska twórczość Paula Gauguina/ The Polynesian works of Paul Gauguin

 

Dyskusja/ Discussion

 

16.30 Martyna Olszowska, Polinezja Francuska w twórczości Jacquesa Navarro-Rovira/ French Polynesia in Jacques Navarro-Rovira documentaries

17.00 Pokaz filmu: Dar, reż. Jacques Navarro-Rovira/ Film show: The Gift by J. Navarro-Rovira

Zakończenie/ Closing.


.

.

Wieczór Hawajski w Rabie Wyżnej

Pierwszego stycznia 2012 r. w Rabie Wyżnej odbyło się spotkanie z Bożeną Jarnot – Honorowy Konsul RP na Hawajach

Podczas wieczoru hawajskiego można było zobaczyć tańce z Pacyfiku w wykonaniu zespołu Pearly Shells oraz ich podopiecznych, wysłuchać wykładu pani Konsul na temat Hawajów oraz spróbować kuchni hawajskiej przygotowanej przez Towarzystwo Naukowe Australii, Nowej Zelandii i Oceanii.