Historia
.
Idea konkursu dla młodzieży ponadgimnazjalnej, który sprawdzałby wiedzę z szeroko pojętej problematyki regionu Australii, Nowej Zelandii i Oceanii, narodziła się wśród członków TN ANZO wiosną 2009 r. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych stanowić będą w dużej mierze przyszłe środowisko młodzieży akademickiej, a niektórzy wybiorą z pewnością karierę pracowników naukowych. Dlatego właśnie tak ważna jest popularyzacja wśród nich tak mało jeszcze znanego w Polsce rejonu świata potocznie zwanego Antypodami.
Główne cele konkursu „Antypody znane – nieznane” to poszerzanie znajomości historii, kultury i warunków geograficzno-przyrodniczych Australii, Nowej Zelandii oraz Oceanii wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych, umożliwienie uczniom rozwoju zainteresowań w dziedzinie geografii, historii, etnografii, kulturoznawstwa oraz zachęcenie uczniów do uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych i naukowych, którymi są chociażby organizowane przez TN ANZO konferencje naukowe oraz wydarzenia im towarzyszące.
Pierwsza edycja konkursu miała miejsce w roku szkolnym 2009/2010 i była adresowana do uczniów szkół jedynie z obrębu gminy Kraków. Konkurs objęty honorowym patronatem Ambasady Australii w Polsce, Ambasady Nowej Zelandii w Polsce oraz Małopolskiego Kuratora Oświaty cieszył się dużym zainteresowaniem wśród krakowskich szkół – wzięło w nim udział prawie 200 uczniów, z których 38 zakwalifikowało się do etapu finałowego.
Podczas finisażu wstawy „Zakątki Południowego Pacyfiku” w kwietniu 2010 najlepszej piętnastce uczestników konkursu wręczyła nagrody pani Ambasador Australii w Polsce, J.E. Ruth Pearce. Laureaci pierwszych trzech miejsc Arkadiusz Furdyna (I LO), Adam Gutkowski (I LO) oraz Joanna Czopek ( VII LO) mieli okazję osobiście porozmawiać z panią Ambasador podczas uroczystego obiadu w restauracji „Chimera”. Dodatkowo konkursowy esej Arkadiusza Furdyny, który zajął pierwsze miejsce został opublikowany w Kwartalniku TN ANZO „Antypody.org” (www.antypody.org).
Wartość konkursu oraz wysiłki organizatorów zostały docenione, dzięki czemu ze skromnej inicjatywy, jaką była pierwsza edycja, konkurs rozwinął się w dużą imprezę edukacyjną. W roku szkolnym 2010/2011, przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w konkursie „Antypody znane – nieznane” mogą wziąć udział uczniowie wszystkich szkół ponadgimnazjalnych Województwa Małopolskiego.
.
Dorota Rajca – sekretarz naukowy
dr Joanna Rzońca – sekretarz naukowy
dr Dariusz Zdziech – prezes TN ANZO
.
Materiały:
.
.
Gala wręczenia nagród dla Finalistów Konkursu:
Antypody znane-nieznane
Mamy przyjemność poinformować, że 26 listopada, w trakcie międzynarodowej konferencji Australia we współczesnym świecie. Między Azją, Ameryką i Europą, odbyła się gala wręczenia nagród dla Finalistów Konkursu Wiedzy Antypody znane-nieznane.
Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony szkół średnich województwa małopolskiego – organizatorzy otrzymali ponad 300 zgłoszeń z 17 szkół ponadgimnazjalnych. Nagrodzono 17 uczniów, a kolejnych 13 zostało wyróżnionych. Finaliści nagrodzeni zostali dyplomami, licznymi książkami, atrakcyjnymi filmami na DVD oraz australijskimi i nowozelandzkimi gadżetami ufundowanymi przez Towarzystwo Naukowe Australii, Nowej Zelandii i Oceanii, Ambasadę Australii i Ambasadę Nowej Zelandii oraz wydawnictwa Znak i Zaszafie.
Kinga Borek, uczennica 2 klasy Liceum Ogólnokształcącego w Bochni, która uzyskała największą liczbę punktów, została m.in. stypendystką szkoły języków obcych Profi-Lingua, a ponadto otrzymała aparat fotograficzny oraz możliwość udziału w warsztatach tańca polinezyjskiego prowadzonych przez zespół Pearly Shells, a dla swojej szkoły wygrała mapę regionu Australii i Oceanii. Kinga Borek oraz Alicja Gurgul, Anna Kowanetz i Artur Hanula (II miejsce ex aequo) wzięli udział w uroczystym obiedzie w towarzystwie Ambasador Australii Ruth Pearce, Zastępcy Szefa Misji Nowej Zelandii w Polsce Loveday Kempthorne oraz naukowców zajmujących się tematem Australii i Oceanii. Dla wszystkich Finalistów, ich nauczycieli oraz uczestników konferencji, przygotowany został wyjątkowy australijski poczęstunek.
no images were found
Serdeczne podziękowania składamy Ambasadom oraz Małopolskiemu Kuratorium Oświaty w Krakowie, którzy objęli Konkurs swoim patronatem honorowym. Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Województwo Małopolskie.
Gratulujemy Zwycięzcom i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji w przyszłym roku szkolnym.
.
Informujemy, że Finał II Edycji Konkursu wiedzy o Australii i Oceanii „Antypody znane-nieznane”, został rozstrzygnięty. Poniżej zamieszczamy listę nagrodzonych i wyróżnionych Finalistów:
proszę kliknąć na poniższy link:
wyniki-finalu-ii-edycji-konkursu-antypody-znane-nieznane-rok-szkolny-2010-2011
Poziom wiedzy uczniów był wysoki, a rywalizacja bardzo zacięta – minimum punktowym, które kwalifikowało do wyróżnienia, było uzyskanie co najmniej 53 punktów. Ze względu na przyznanie kilku nagród exequo, Komitet Organizacyjny podjął decyzję o nagrodzeniu 17 uczestników i wyróżnieniu 13 osób.
Serdecznie zapraszamy wszystkich Laureatów oraz Wyróżnionych Uczniów wraz z Nauczycielami na galę rozdania nagród połączoną z Międzynarodową Konferencją „Australia we współczesnym świecie. Między Azją, Ameryką i Europą”, która odbędzie się w dniach 26-27 listopada 2010 od godz.9.00 w Sali Konferencyjnej Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie.
Gratulujemy Zwycięzcom, a Nauczycielom dziękujemy za przygotowanie i zgłoszenie uczniów do Konkursu. Jednocześnie zachęcamy do udziału w kolejnej, przyszłorocznej edycji.
Osoby zainteresowane regionem Australii i Oceanii oraz działalnością Towarzystwa Naukowego Australii, Nowej Zelandii i Oceanii, mogą uzyskać więcej informacji o naszych projektach pisząc na adres kontakt@anzora.org lub w trakcie zbliżającej się Konferencji.
———————————————————————————————————————————————-
.
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że I etap Konkursu „Antypody znane-nieznane” został rozstrzygnięty.
Poniżej zamieszczono listę osób które dostały sie do finału konkursu:
- Zespół Szkół Budowlanych nr 2 w Krakowie, os. Szkolne 18:
Ślusarczyk Grzegorz
Wysocka Joanna
Dorota Koczwara
Katarzyna Poszwa
- Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Szkoły Sportowej Piłki Nożnej w Krakowie, os. Szkolne 18:
Bartosz Szymal
Łukasz Łuczak
- Powiatowy Zespół Nr 1 Szkół Ogólnokształcących im. St. Konarskiego Oświęcim, ul. Konarskiego 24:
Anna Kondal
Andrzej Kowtunenko
- IX Liceum Ogólnokształcące im. Zygmunta Wróblewskiego w Krakowie, ul. Czapińskiego 5:
Kamila Kurska
Anna Kaczmarczyk
Kinga Patecka
Kinga Nosewicz
Klaudia Tałach
Karolina Rogalska
Łukasz Krzywda
Magdalena Motyka
Wincenty Czwartos
- Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 14, XXX Liceum Ogólnokształcące w Krakowie, os. Dywizjonu 303 bl. 66:
Cebula Agnieszka
Bytnar Joanna
Cykowska Izabela
Ściężor Ewa
Kowalczyk Katarzyna
Bartosi Dominik
- Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Marcina Wadowity, I Liceum Ogólnokształcące w Wadowicach, ul. Mickiewicza 16:
Maciej Masialski
Rafał Płonka
Paweł Brańka
Przemysław Kozłowski
Jarosław Prorok
- VII Liceum Ogólnokształcące im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie, ul. Skarbińskiego 5:
Piotr Trojan
Paweł Ziewiec
Dorota Żołnierczyk
Michał Morawiec
Aneta Brachowska
Katarzyna Polak
Wojciech Lipiński
Magdalena Wiśniewska
Michał Kaszuba
Jakub Dziedzic
Bartłomiej Bajsarowicz
Paulina Kwiecień
- IV Liceum Ogólnokształcące w Krakowie, ul. Krzemionki 11
Piotr Sosiński
Jakub Ciałowicz
Robert Nowakowski
Antoni Bruliński
- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Rutyny w Szczucinie, ul. Witosa 2:
Joanna Sznajder
- I Liceum Ogólnokształcące im. B. Nowodworskiego w Krakowie, Plac na Groblach 9:
Kowanetz Anna
Karaś Paulina
Świeczkowski Filip
Seraphim Joanna
Stachurski Bartosz
Dyka Jakub
Grodecka Justyna
Jakubczyk Weronika
Fidzińska Bogumiła
Wysocki Wiktor
- II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie, ul. Sobieskiego 9:
Sewiołło Maciej
Wartałowicz Weronika
Ryba Aleksandra
Kanownik Anna
Sikora Joanna
Rosół Urszula
- XV Liceum Ogólnokształcące w Krakowie, al. Dygasińskiego 15:
Daria Ćwioro
Katarzyna Kaleta
- XVI Liceum Ogólnokształcące im. K.K. Baczyńskiego w Krakowie, os. Willowe 35:
Anna Bukowska
- Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Gorlicach, ul. Ariańska 3:
Paulina Pabis
- I Liceum Ogólnokształcące w Bochni, Plac ks. A. Czaplińskiego:
Kinga Borek
Justyna Ogińska
Anna Majcher
Marta Kubala
Kamila Rysak
Mateusz Klesiewicz
Katarzyna Machaj
Wojciech Kafliński
Magdalena Zięba
Kamila Rozum
Sylwia Drabik
Wojciech Wądolny
Dorota Gnutek
Marcin Tabor
Anna Krotos
Bogusława Duś
Kamila Niewolska
Sebastian Włudyka
Paweł Madej
Sylwia Piekło
Klaudia Piotrowska
- I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Orkana w Limanowej, Ul. Orkana 1:
Artur Hanula
Kamila Mazanek
Agnieszka Urtyga
Grzegorz Poręba
Dawid Tomasik
Aleksandra Matląg
Ewa Śliwa
Dominik Kawalec
Alicja Gurgul
- Zespół Szkół ogólnokształcących nr 2, XI Liceum Ogólnokształcące im. Marii Dąbrowskiej w Krakowie, os. Teatralne 33
Agata Michno
Kajus Themerson
Katarzyna Wesołowska
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy! Informacje o przebiegu II etapu już wkrótce ukażą się na stronie www.anzora.org/konkurs oraz zostaną przesłane do Szkół.
———————————————————————————————————————————————
Towarzystwo Naukowe Australii, Nowej Zelandii i Oceanii
Zaprasza w roku szkolnym 2010/2011 wszystkich uczniów małopolskich szkół ponadgimnazjalnych do udziału II edycji konkursu:
„Antypody znane – nieznane”
objętego honorowym patronatem:
Ambasady Australii w Polsce
Ambasady Nowej Zelandii w Polsce
Małopolskiego Kuratora Oświaty
Konkurs sprawdzać będzie wiedzę uczniów z zakresu geografii, historii i kultury rejonu świata potocznie nazywanego Antypodami (Australia, Nowa Zelandia, Oceania) Motyw przewodni konkursu w roku szkolnym 2010/2011:
Australia we współczesnym świecie
laureaci konkursu otrzymają atrakcyjne nagrody rzeczowe, ponadto uczniowie, którzy zajmą trzy pierwsze miejsca zostaną zaproszeni na uroczysty obiad w towarzystwie pani Ambasador Australii w Polsce Ruth Pearce, zaś laureat pierwszego miejsca zostanie także nagrodzony opublikowaniem jego eseju konkursowego w czasopiśmie naukowym Antypody.org – Kwartalnik Towarzystwa Naukowego Australii, Nowej Zelandii i Oceanii (www.antypody.org)
Szkole, do której uczęszcza laureat konkursu zostanie dodatkowo podarowana mapa regionu.
Zgłoszenia uczniów do udziału w konkursie prosimy dokonać do dnia
30 września 2010
wysyłając na adres internetowy antypody.konkurs@gmail.com uzupełnioną kartę zgłoszeniową.
Karta zgłoszeniowa musi zawierać:
Nazwę i dokładny adres Szkoły z telefonem i adresem e-mail,
imię i nazwisko Dyrektora Szkoły,
imię i nazwisko Szkolnego Opiekuna Konkursu oraz jego e-mail,
imiona i nazwiska uczniów biorących udział w konkursie.
Etapy konkursu:
szkolny
– w macierzystej szkole 11 października 2010 godz. 9.00
międzyszkolny
– 10 listopada 2010, Uniwersytet Jagielloński, Kraków (dojazd na koszt własny)
.
Szczegóły oraz dokładny regulamin konkursu dostępne są na stronie internetowej:
www.anzora.org/konkurs/regulamin-konkursu-antypody-znane-nie-znane/
Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Województwo Małopolskie.