Bez kategorii

Sprawozdanie z pierwszej w Polsce konferencji o Vanuatu

.

no images were found

.

Podróż między wyspami Vanuatu. Relacja z konferencji naukowej „Vanuatu – 34 lata niepodległości”

5 grudnia 2014 roku w Dużej Auli Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie odbyła się VII konferencja naukowa Towarzystwa Naukowego Australii, Nowej Zelandii i Oceanii (ANZORA) poświęcona kulturze i rozwojowi wysp Vanuatu. Patronat honorowy nad konferencją objęła Ambasada Vanuatu w Brukseli. Była to pierwsza w Polsce konferencja poświęcona tej części Oceanii.

Uczestnictwo w konferencji „Vanuatu – 34 lata niepodległości” było świetną okazją do poszerzenia wiedzy na temat regionu, wysłuchania ciekawostek oraz obejrzenia oryginalnych zdjęć i filmów dokumentujących pobyt na wyspach.

Płatności kłami świni. Picie kava kava zamiast kawy. Kąpiel w wodospadzie – na kilka godzin słuchacze przenieśli się na drugi koniec świata.

14 prelegentów przedstawiło referaty opisujące czasy panowania kolonistów brytyjskich i francuskich na Vanuatu czy moment ustanowienia pierwszej konstytucji i zniesienia statusu kolonii 30 sierpnia 1980 roku. Prace obejmowały też obszary związane z kulturą rdzennych mieszkańców, kulturą kulinarną czy kultem cargo. Ponadto słuchacze mieli szansę dowiedzieć się, jak kształtują się stosunki dyplomatyczne i gospodarcze z krajami takimi jak Australia i Chiny oraz poznać historię pierwszych Polaków, którzy dotarli na Vanuatu.

Naukowcy-podróżnicy z całej Polski przybliżyli zgromadzonym ten daleki i intrygujący kraj. Wykonane przez nich zdjęcia ukazały piękno wysp, obyczaje tubylców oraz potrawy i ruch turystyczny.

W konferencji uczestniczyli przede wszystkim finaliści VI edycji konkursu wiedzy o Australii i Oceanii „Antypody znane-nieznane” – uczniowie małopolskich szkół ponadgimnazjalnych. 13 lutego 2015 roku wezmą oni udział w finale konkursu, którego tematem przewodnim jest właśnie 34. rocznica odzyskania niepodległości oraz rozwój Vanuatu.

Autor: Daria Ćwioro

.

.

.