Artykuły,  Wyspa Wielkanocna

Wykład o Rapa Nui

Uniwersytet Otwarty Uniwersytetu Warszawskiego wraz z Ambasadą Chile w Polsce zapraszają na wykład pt.: „Posągi i podróżnicy, czyli nowa historia Wyspy Wielkanocnej”, który odbędzie się w środę, 9 kwietnia o godz. 18.00 w Auli budynku Dawnej Biblioteki UW. Wstęp wolny. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do wcześniejszego przybycia, gdyż liczba miejsc jest ograniczona.

Wyspa Wielkanocna, zwana również Rapa Nui, znajduje się na południowym Pacyfiku. Od Polski oddalona jest o 14.000 kilometrów, a od Chile (do którego należy) o 3.600 km. Jej powierzchnia to 164 km2, czyli tyle co Katowice, a ludność Rapa Nui zmieściłaby się na warszawskim Torwarze. Na ogół Wyspa Wielkanocna kojarzy się ze słynnymi, kamiennymi posągami nazywanymi Moai – niektóre z nich ważą nawet po kilkadziesiąt ton. Jak się tam znalazły? Co oznaczają? Na te i inne pytania odpowiedzą zaproszeni eksperci.

Wykład poprowadzą prof. dr Nicolas Cauwe z Katolickiego Uniwersytetu w Leuven (w języku angielskim) oraz dr Zuzanna Jakubowska z Uniwersytetu Warszawskiego (w języku polskim). Zapewniamy tłumaczenie symultaniczne.

Po wykładzie zapraszamy do odwiedzenia stoisk partnerów i sponsorów, gdzie będzie można m.in.: zapoznać się z kulturą Chile, spróbować tradycyjnego napoju pisco, posłuchać muzyki kari kari, zobaczyć wystawę chilijskiego rękodzieła oraz odwiedzić informatorium turystyczne. Ale to jeszcze nie koniec atrakcji – szykujemy także dodatkowe niespodzianki.

Serdecznie zapraszamy!

Prelegenci wykładu:

prof. dr Nicolas Cauwe – kurator kolekcji Prehistorii i Oceanii Królewskiego Muzeum Sztuki i Historii w Brukseli, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu w Leuven − najstarszego i jednego z najbardziej prestiżowych uniwersytetów Belgii, gdzie zajmuje się Prehistorią i Archeologią Bliskiego Wschodu. Prof. dr Cauwe kierował 18 wykopaliskami, m.in.: w Belgii, Portugalii, Syrii, a także na Syberii oraz na Wyspie Wielkanocnej. Jest autorem ponad 200 publikacji naukowych, wygłosił ponad 100 wykładów kierowanych do szerokiego grona odbiorców.

dr Zuzanna Jakubowska – adiunkt w Instytucie Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie prowadzi zajęcia z historii Hiszpanii oraz Wyspy Wielkanocnej. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się głównie wokół historii i kulturoznawstwa, co znajduje odbicie w jej pracy zawodowej. Dr Jakubowska jest również tłumaczem z kilku języków oraz redaktorem książek, a jej pasją jest fotografia.