Bez kategorii

Rocznica trzęsienia ziemi w Christchurch

.

Aż trudno uwierzyć, że już rok minął od tragicznego trzęsienia ziemi które zniszczyło Christchurch 22 lutego 2011 r.

Dla wielu z nas nie widać jeszcze końca tych tragicznych wydarzeń , trwają wstrząsy wtórne, a kwestie odszkodowań i odbudowy domów ciagną się w nieskończoność. Tym niemniej imprezy upamiętniające 22 lutego były dobrą okazją do refleksji nad przebiegiem tego dnia i tym, jak zmienił on nasze życie.

Ze szczególną dumą odnotowujemy odznaczenie przyznane naszemu rodakowi – Erwinowi Polczakowi, który został nagrodzony przez Royal Humane Society medalem za odwagę w ratowaniu ludzi ranionych w trzęsieniu ziemi.

Erwin (pracownik European Jewellers na Colombo Street) natychmiast pospieszył na pomoc czterem osobom uwięzionym w gruzach sąsiadujacego sklepu z pamiątkami OK Gift Shop.

Przy użyciu łomu, mioteł i wszelakich innych narzędzi które udało mu się znaleźć wyciągał spod gruzu osobę po osobie choć kolejne wstrząsy wtórne w każdej chwili mogły i jego zasypać gruzami walącego się budynku.

Erwin uratował tego dnia młodego mężczyznę i trzy kobiety, a przez kolejne tygodnie pomagał jako woluntariusz w dostawach prowiantu do czerwonej strefy.

polczak

Erwin Polczak z Burmistrzem Christchurch, Bobem Parkerem

.

Transmisja telewizyjna z nadania medali:

http://tvnz.co.nz/national-news/earthquake-heroes-honoured-4737820/video