Wyspy Salomona

Wyspy Salomona

800px-flag_of_the_solomon_islands_svg

.

Obszar: 28,896 km²

Ludność: 559,198 tys. (2010)

Stolica : Honiara

Niepodległość: 7 lipca 1978

Ustrój: monarchia konstytucyjna

Podział: 9 prowincji + prowincja Honiara

Etnicznie: Melanezyjczycy 93%, Polinezyjczycy 4%, Mikronezyjczycy 1.5%, pozostali 1.5%

Język. Urzędowy: angielski, języki melanezyjskie

Religie: chrześcijanie 97,1%

Przyrost naturalny: 2.27%

Dł. Życia: 74 lat (M: 71, K: 77 lata)

Gł. Miasta: Honiara (50 tys.), Gizo(6476), Noro (5000), Auki (4400), Buala(2700), Kirakira (1100)

Ludność miejska: 18%

Ziemia: grunty orne (1%), plantacje(2%), pozostałe(97%)

Zatrudnienie: 42% – rolnictwo, 11% – przemysł, 47%- usługi

PNB na 1mieszk.: 2500 USD

Waluta: 1 Solomon Islands dollar (SBD) = 100 Cent

.

Geografia

Archipelag Wysp Salomona stanowi przedłużenie Archipelagu Bismarcka, leży na wschód od Papui- Nowej Gwinei oraz na północny wschód  od Australii na południowym Oceanie Spokojnym. Terytorium państwa, znajdującego się w środkowej Melanezji, wynosi 28,896 km², w tym 27,986 km² to powierzchnia lądowa, a obszary morskie stanowią 910 km²  Spośród 992 wysp oraz koralowych atoli wchodzących w skład Wysp Salomona, jedynie 147 jest zamieszkałych. Do największych wysp zalicza się: Guadalcanal, na której mieści się stolica (6470 km²), Santa Isabel (4660 km²), Malaita (4070 km²), San Cristóbal (3048 km²), Choiseul (2540 km²), Nowa Georgia (1761 km²). Teren wysp jest górzysty, pochodzenia wulkanicznego. Najwyższy szczyt to Popomanaseu, 2310 m n.p.m. znajduje się na wyspie Guadalcanal. Klimat jest tropikalny monsunowy- gorący i wilgotny, ochładzany przez bryzę morską. Wysokie temperatury i ulewne deszcze występują w okresie monsunu, tj. listopad – kwiecień. Średnia temperatura powietrza oraz średnia suma opadów dla Honiary wynoszą: styczeń- 28,9 °C i 325 mm, lipiec 27,8 °C i 84 mm. Lasy równikowe stanowią szatę roślinną. Faunę reprezentują liczne gatunki ptaków, a także endemiczny legwan.

solomonmape.

Historia

Wyspy zostały odkryte w  przez hiszpańskiego żeglarza Alvaro Mendaña de Neyra w 1568r. Wysłany został przez gubernatora Peru,  chcącego objąć w posiadanie legendarne Wyspy Salomona – krainę pełną złota i srebra. W kolejnych dziesięcioleciach Hiszpanie podejmowali próby kolonizacji, jednak bez sukcesów. W XVIII i XIX w. wyspy nawiedzane były przez łowców niewolników z Australii i Fidżi. Wywieźli oni prawdopodobnie 30 tys. rdzennych mieszkańców. Następnie, odpowiednio  w 1885 i 1883r. archipelag podzielono między między  Niemcy (północne wyspy) oraz Wielką Brytanię (południowe wyspy). W latach 1898-1900 Niemcy przekazały część wysp Imperium Brytyjskiemu, które ustanowiło nad nimi protektorat. Pozostałe wyspy, tj. Bougainville i Buka weszły w skład niemieckiego protektoratu Nowej Gwinei Niemieckiej. Pod koniec II wojny światowej (1942r.) znajdowały się one pod okupacją japońską. Toczyły się tam jedne z najbardziej zaciętych walk na Pacyfiku (słynne Walki o Guadalcanal). W latach 1943-1944 amerykańskie wojska wyparły Japończyków  z większości archipelagu. W 1976r. Wyspy Salomona otrzymały autonomię wewnętrzną, a 7 lipca 1978r. uzyskały niepodległość, pozostając jednak we Wspólnocie Narodów. Jako niepodległe państwo Wyspy Salomona w 2003r. stanęło na skraju bankructwa i anarchii, wywołanych korupcją oraz wzrastającym deficytem budżetowym. Wybuch niepokojów społecznych spowodował załamanie normalnego funkcjonowania kraju. Gubernator generalny poprosił o pomoc międzynarodową. W sierpniu tego roku wylądowało na Wyspach ponad 2 tys. policjantów z ponad 20 krajów Pacyfiku pod dowództwem Australii i Nowej Zelandii. Obecnie w kraju panuje względny spokój. Podwójne trzęsienie ziemi i tsunami nawiedziły państwo w kwietniu 2007r.

.

Ustrój

Wyspy Salomona są monarchią konstytucyjną z królową brytyjską jako głową państwa. Elżbieta II jest reprezentowana przez osobę gubernatora generalnego (urząd piastuje Frank Kabiu od 7 lipca 2009r.), wybieranego przez parlament na pięcioletnią kadencję. W jednoizbowym parlamencie zasiada 50 posłów. Wybierani są w głosowaniu powszechnym na cztery lata. Prezesem Rady Ministrów jest obecnie Danny Philip od 25 sierpnia 2010r., wybierany i nominowany jest przez posłów. Ministrów nominuje gubernator, na wniosek Szefa Rządu. Każda z 10 prowincji posiada własną radę wybieraną w powszechnym głosowaniu oraz lokalny rząd. Do kompetencji władz prowincji należą sprawy służby zdrowia, edukacji i komunikacji.

.

Gospodarka

Znaczna część ludności zajmuje się rolnictwem, rybołówstwem i leśnictwem. Szczególnie na prowincji rozpowszechniony jest handel wymienny. Większość produktów przemysłowych wraz z ropą naftową musi być importowana. Wyspy bogate są w złoża mineralne, jak choćby w ołów, cynk, nikiel, złoto. Częste bójki na podłożu etnicznym, zamykanie podstawowych branży gospodarki, a także brak środków ze skarbu państwa, spowodowały kryzys gospodarczy. Zmiany w prawie, przeprowadzone w celu doprowadzenia do gospodarczej stabilności, wpłynęły na niewielkie wzrost odbudowy gospodarczej. Wyspy Salomona należą do krajów rozwijających się, w oparciu o gospodarkę rynkową. Dużą pomoc stanowią dopłaty do budżetu  państwa od bogatszych sąsiadów: Australii, Japonii, Nowej Zelandii, a także Wielkiej Brytanii. Rolnictwo to przede wszystkim uprawy kakaowca, palm kokosowych i oleistych, bananów, batatów, manioku,  ryżu. Drewno (głównie drzewa hebanowego i sandałowego) eksportowane jest  do sąsiednich państw. Również  przemysł włókienniczy, spożywczy, produkcja akumulatorów i włókien szklanych jest bardzo rozwinięta. Warsztaty rzemieślnicze, funkcjonujące na potrzeby turystów, nastawione są na inkrustowanie muszli oraz wyplatanie mat i koszy. Połowy morskie  to głównie tuńczyk i bonito.

.

Społeczeństwo

Populacja społeczności Wysp Salomona wynosi 559,198 tys. Ludność rdzenną stanowią Salomończycy (93%,), będący odłamem Melanezyjczyków.  Polinezyjczycy reprezentują 3% ludności, a Mikronezyjczycy – 1,2%. Większość wierzących wyznaje różne odłamy protestantyzmu (78%) lub katolicyzm (19,1%). W użyciu jest ponad 120 języków tubylczych z grupy melanezyjskiej oraz Pidgin English (system komunikacji powstały poprzez pomieszanie dwóch języków), który pełni funkcję lingua franca (powszechnie stosowanego).

.

Informacje praktyczne

Kod telefoniczny to +677. Obowiązuje ruch lewostronny. Drogi niestety są w złym stanie, ponad to nagminnie nie przestrzega się przepisów ruchu drogowego. Bezpłatną wizę turystyczną ważną 3 miesiące uzyskuje się na lotnisku. Warunkiem jest posiadanie paszportu aktualnego od minimum 6 miesięcy, bilet powrotny oraz udokumentowanie posiadania środków finansowych wystarczających na czas pobytu. Na wniosek skierowany do dyrektora urzędu imigracyjnego wiza może być przedłużona na kolejne 3 miesiące. Za opłatę wyjazdową zapłacimy 40 SBD. Samoloty są zwykle pełne, a więc konieczna jest wcześniejsza rezerwacja. Zdarzają się odwołania lotów międzynarodowych z krótkim wyprzedzeniem. Promy są często przeładowane, brak też egzekwowania standardów podróżowania. Przepisy prawne surowo sankcjonują przestępstwa związane z narkotykami i homoseksualizm. Za przeklinanie grozi nawet kara ograniczenia wolności. Zagrożenie przestępczością w stolicy oraz na wyspie Guadalcanal, w tym z użyciem  broni palnej, jest duże, a działania policji -nieskuteczne. Polska nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych z Wyspami Salomona. W razie jakichkolwiek problemów lub konieczności skorzystania z pomocy konsularnej najbliższy polski urząd konsularny znajduje się w Sydney (Australia).

.

Bibliografia

Ameryka Pn., Ameryka Pd., Australia i Oceania , pod red. Z. Otałęga, Kraków 2003.

Australia i Oceania, pod red. Natalia Bieniaszewska, Bożena Hałuszczyńska, Krzysztof Jaśniok, Poznań 2003.

Przeglądowy Atlas Świata. Australazja, Antarktyda. pod red. Rajmunda Mydela i Jerzego Grocha, Kraków 1999.

W  intenecie:

http://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/bp.html

http://www.infoplease.com/ipa/A0107975.html

http://www.oceania.stosunki.pl/sb/

http://www.odyssei.com/pl/travel/wyspy_salomona.php#1

http://www.traveldocs.com/sb/govern.htm

http://www.visitsolomons.com.sb/

http://www.state.gov/r/pa/ei/bgn/2799.htm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *